Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kuřáci smrděli, smrdí a budou smrdět

11. 12. 2016 8:27:16
Zákaz kouření v hospodách bych neřešil. Pokud někomu zakouřená hospoda vadí, tak si do ní nesedne, má volbu, a nechal bych trh, ať rozhodne, zda majitel hospody kouření zakáže či ne. Jiné ale je, když "tržní" volba není.

V návrhu nového zákona se počítá se zákazem kouření i na zastávkách a nástupištích. Na nich "tržní" volba obvykle není, doprava se obvykle financuje z veřejných peněz = daní.

V médiích se píše, že kuřáci budou muset odcházet si zakouřit ven. Ale vyřeší se tím odcházením vše?
Před místní poliklinikou je nějaký nízký kovový sloupek. Leží na něm vždy velké množství "típnutých vajglů", opravdu od kuřáků velmi estetické. Budou před hospodami (nádražím) koše na vajgly, nebo budou kuřáci znečišťovat okolí hospody házením vajglů na zem? Dobrý podnikatel ví, že musí okolí své provozovny uklízet, i když mu pozemek nepatří, zákazník hodnotí i okolí a nezajímá ho, komu pozemek patří. Kdo tedy zajistí koš na vajgly, majitel chodníku, většinou obec, nebo majitel hospody? Může dát majitel hospody koš na cizí chodník? Může koš překážet na chodníku a může tak dojít i k úrazu slepce či jen pospíchajícího občana?
Kuřáci smrdí nejen vyfukovaným kouřem, ale pachem kouře z oblečení, vlasů, vousů, tedy skoro pořád a stále více. Asi jako bezdomovci, čím jsou déle na ulici. Žádné deodoranty jim nepomůžou. Asi to dobře vystihuje článek o Jiřím X. Doležalovi (byť mu jinak fandím), cituji z něho kus titulku: "... hulí víc a smrdí víc".
V "noblesních" hotelích mají kuřárny a máte k dispozici i plášť, aby vám při kouření nenačichlo vaše oblečení. Jak zabrání kuřáci tomu, že budou zápachem svého oblečení a svého dechu obtěžovat své spoluobčany? Stačí, když si vedle zakouřeného kabátu pověsíte svůj. Budou v hospodách oddělené věšáky pro kuřáky a nekuřáky? Budou kuřáci nosit povinně plášť a na kouření si ho oblečou a pak ho zabalí do igelitového pytle? V naší jídelně je vyhrazeno 6 míst pro strávníky ve znečištěných oblecích, typicky v montérkách. A co zápach z kuřáků v autobusech a tramvajích?
Docela mě udivuje chování mladých dívek, načešou se, namalují, oblečou drahé hadříky, použijí deodoranty, a pak se někde postaví a kouří a kouří. A páchnou a páchnou... No udivuje, cigaretu dívenky dost často používají jako prostředek na hubnutí, než by méně "žraly", než by se pohnuly a zaběhaly si, tak si raději zapálí.

A další neřešené věci kolem kouření.
Cigarety samozřejmě většině lidí poškozují zdraví, i když se najdou lidé, co mají genetickou dispozici, že jim kouření tolik nevadí. Kromě nemocí plic jde kuřákům často o srdce a zúžené cévy, kuřák může kvůli zúženým cévám snadněji dostat infarkt nebo přijít o nohu. Nikotin je prostě jed, který otravuje celé tělo, proto kuřáci mohou hubnout. Kuřáky je potřeba léčit určitě častěji a více než nekuřáky.

Cigarety jsou vysoce zdaněné, to je celkem v pořádku. Co v pořádku ale není, že tyto peníze nejdou přímo do zdravotnictví. V našem státu se daně "házejí" na jednu hromadu a pak se přerozdělují. Třeba ještě nedávno mělo zdravotní pojištění = daň svůj účet a bylo jasné ono účetní "má dáti", "dal". Ministerstvo zdravotnictví by mělo od zdravotních pojišťoven vědět, kolik se vybralo peněz a kolik stojí léčení kuřáků.
V současné době stále probíhá program kolorektálního karcinomu, akce na snížení počtu rakovin tlustého střeva, kde jsme na špici. Že na rakovinu tlustého střeva má vliv alkohol, u nás nejvíce pití piva (ano, toho piva, na které běží reklamy v televizi, a již i Němci začali pít méně, viz článek v sobotní MFDnes), je již dávno a jasně prokázáno. V rámci programu kolorektálního karcinomu se evidují i počty nalezených nádorů ve střevech každého pacienta, je tedy docela dobrý přehled o nákladech na léčbu.
Proč by se nemohl vyhlásit program na "kouření", program na snížení počtu nemocí vznikajících z kouření, které jsem uvedl výše. A na tu léčbu by měly přímo směřovat vybrané daně z cigaret, kuřáci by si tak solidárně platili navzájem léčení. A pokud by vybrané daně nestačily, a podle mě nestačí, tak by se daně z cigaret zvýšily na potřebnou úroveň. Proč mají mít nekouřící pacienti solidaritu s poživateli drog = kuřáky? Proč mají u nás "umírat děti", na jejichž léčbu nejsou peníze? Také by bylo možné zvýšit kuřákům zdravotní pojištění, nebo jim prostě sdělit, že povinné zdravotní pojištění nepokrývá léčení vyvolané kouřením a kuřáci by se mohli - měli povinně pojistit u komerční pojišťovny. Ale s povinným pojištěním má problém i Obama.

Zakázat drogy a jejich požívání se zatím nikde a nikomu nepovedlo. Ani se to nepovede na Filipínách přes současná "jatka".
Je ale možné uživatelům drog = cigaret sdělit, že požívání drog = kouření bude hodně hodně drahé, jak cenou drog = cigaret, tak povinnou úhradou léčení následků požívání drog = kouření.

A doufám, že článek někdo nechápe jako podněcování nenávisti vůči jiné skupině osob, § 356 Trestního zákona, je to spíše vyjádření soucitu nad drogově závislými spoluobčany.

Autor: Pavel Pokorný | neděle 11.12.2016 8:27 | karma článku: 20.49 | přečteno: 1629x

Další články blogera

Pavel Pokorný

Státní zdravotní pojištění hradí jen některou léčbu...

V dnešní MF Dnes je velký článek, jak VZP odmítá uhradit pacientovi velmi drahou biologickou léčbu za měsíčně kolem 100 tisíc a odkazuje se na závaznou vyhlášku, podle které existuje levnější verze léčby chemoterapií.

18.10.2017 v 10:41 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 485 | Diskuse

Pavel Pokorný

Naše sekundové a minutové dálnice

Jedu včera odpoledne z Prahy po dálnici D1 a pak na České Budějovice silnicí E55 krátce přerušovanou staveništěm zvaným dálnice D3. A míjím v opačném pruhu popojíždějící a stojící auta vracející se z prodlouženého víkendu.

2.10.2017 v 9:21 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 399 | Diskuse

Pavel Pokorný

Škodí nám Česká národní banka?

Děkan ekonomické fakulty Tomáš Munzi se 8. září vyjadřoval v článku v MF Dnes kriticky k činnosti České národní banky (ČNB) a v té souvislosti o tom, kdy doženeme zbytek Evropy v platech.

18.9.2017 v 10:30 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 698 | Diskuse

Pavel Pokorný

Já chtít vydat Babiš

Dostaly se mi v letadle do ruky Lidové noviny, kde je článek Tomáše Hlaváče k otázce vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Pokud vycházím z článku, tak žádost o vydání byla psána česky, ale někým, kdo není plně gramotný.

6.9.2017 v 10:27 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 1683 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Nepolitický blog: volby v bačkorách

Jsem nachcípaná, chytla jsem to od manžela. Oba ucpané nosy, kapesníky kam se podíváš. Ale volby jsou tu (opět) jako každé volební období. Tak se dáme do gala - tepláky, pantofle, občanky. A kapesníky.

20.10.2017 v 15:45 | Karma článku: 4.94 | Přečteno: 92 | Diskuse

Milan Šupa

Pryč se vší duchovní leností a škodlivým klamem jisté spásy!

Krásné řeči křesťanských církví o všechno odpouštějící Lásce Stvořitele, která se za nás obětovala na kříži a kterou stačí pouze přijmout a budeme spaseni jsou omylem!

20.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Jana Slaninová

Síla těch slabých

Slabí jedinci mají neuvěřitelnou sílu. Ve snaze přidržet se silnějších jsou houževnatí, vytrvalí a neobyčejně zdatní. Topící se jedinec dokáže utopit i zdatného plavce. A pak že slabost není síla.

20.10.2017 v 13:33 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 196 | Diskuse

Martin Faltýn

Ahoj. Koho volíš?

S touhle otázkou se na mne před chvílí obrátil jeden kamarád. Je to dobrý kamarád a mám ho rád. Ale ani on se nedočkal ode mne potřebné odpovědi. Proč?

20.10.2017 v 12:21 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 641 | Diskuse

Marek Renda

Kdo podpoří Orbána?

Viktor Orbán vyhlásil obranou válku maďarského národa proti koalici Sorose, EU a islámu a vyzval ostatní evropské národy, ať se připojí. Pokud to chceme udělat, musíme volit vhodné strany.

20.10.2017 v 10:27 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 183 |
Počet článků 266 Celková karma 15.62 Průměrná čtenost 2476

Další blogy na Myriáda.czSkutečnosti.cz.
Moje ankety na BlueBoard.
Dělám desítky let do počítačů, zájmově i profesně. Mám rád knihy a staré olejomalby. Jezdím na kole a moto. Ve skutečnosti vypadám lépe, než na foto.
   Počitadlo od 16.12.2008.
Translate my blogs by Google Translator, click on the flag.
Použité clipart Microsoft Office, © ZONER software nebo vlastní.

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.