Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Squateři a „Centrum Klinika“

4. 03. 2016 10:28:27
V dnešní MF Dnes je článek komentátora Miroslava Koreckého: "Případ Klinika. Do paragrafů vše nenacpete", kde se píše o údajném rozporu "práva na majetek" a o "nedotknutelnosti obydlí" a zmiňují se squateři.

V zákonech jsou důležitá pořadí paragrafů, obecně textů. Nemohu uplatňovat svůj nárok, pokud se vylučuje s předchozím textem. Právo na majetek je v Listině základních práv a svobod (= zákon č. 2 České republiky, dále jen Listiny) uvedeno před právem na obydlí. Je to logické, když byste neměli právo na majetek, nebylo by ani vaše obydlí, tedy by nebylo co chránit.
Sqauter se nemůže cítit být chráněn textem Listiny o „nedotknutelnosti obydlí“, pokud tím porušuje předchozí text Listiny a zároveň ten samý text Listiny, kterým se možná squateři také hájí.
Obsazováním cizích bytů a domů se myslím stávalo jeden čas ve Velké Británii. Lidé odjeli na dovolenou a po návratu našli obsazený byt, dům „tlupou“ cizích lidí, která možná i mávala nějakým papírem, že má nájemní smlouvu. A policie tehdy někdy doporučila majitelům se obrátit na soud. Za jak dlouho se u soudu domohli svých základních práv, „my home is my castle“?
Squater dělá něco, co by určitě nechtěl, aby se stalo jemu. Ale to se samozřejmě našemu squaterovi stát nemůže, on většinou nevydělává, žije z něčích peněz u někoho, obvykle u rodičů, kteří mu jeho pokojíček a počítač s Facebook ochrání.
Představte si, že squatery napodobí imigranti, což se tak trochu děje v přístavu Calais ve Francii. Přijdete na víkend na chalupu, chatu a najdete tam squatery, například imigrantskou velkou rodinu nebo skupinu mladých cizinců, a budou vám tvrdit, že je naše vláda pozvala. Možná budou také mávat nějakým papírem, že jim nějaké „centrum“ zprostředkovalo ubytování ve vaší chalupě, chatě. Zavoláte polici a dál? Bude chtít být policie ve zpravodajství, jak „vynáší malé děti na mráz“ a řešit, kam s nimi? Možná vás policie odkáže na soud, protože jak zjistí na místě neplatnost nájemní smlouvy? A když začnete squatery násilně ze svého majetku vyhazovat (pokud budete silnější), zavolají na vás polici oni, protože se budou domnívat, že jsou ve vašem obydlí legálně (na pozvání vlády). Možná se také squateři na Žižkově domnívají, že zákony neporušují. A když jim odpojíte svou elektřinu, vodu, plyn, tak vás možná zase někdo zažaluje a bude požadovat o „uvedení v původní či pokojný stav“.
Já si nemohu pomoci, ale ty squaterské komunity, kdo to je? Většinou jde o „holé zadky“, které nejsou schopni peníze vydělat, tak se musí uchylovat k porušování zákonů, dokonce i k porušování Listiny. Pokud mají vybudovanou nějakou komunitu, tak proč se ta komunita nesloží na nájem nějaké budovy. Jenže dnes se za „komunitu“ vydávají „přátelé“ na Facebook, kteří kliknou a myslí si, že kliknutím podpořili „dobrou věc a zachránili svět“. Že by klikli na internetové bankovnictví a poslali peníze, to ani náhodou. No, možná by poslali DMS z paušálu placeného rodiči.
V článku se píše, že „Kliniku“ podpořila třicítka spisovatelů a neziskovek? Jak, kliknutím na něco nebo vyjádřením se novinářům? Kolik lidé je nepodpořilo?
Pokud někdo způsobí škodu nad 5 000 Kč, jde o trestný čin. Jak by se líbilo squaterům rozhodnutí soudu, které by je za trestný čin squaterství nepodmíněně odsoudilo, dům má určitě větší cenu a oni se ho přece zmocnili. A z toho trestu by vyplývalo vyhození ze školy, nemožnost získání určitého zaměstnání, nemožnost získání zbrojního průkazu (viz další článek v dnešní MF Dnes o tom, jak poslanci zbrojí, asi jim došlo, že zákony, které schvalují, je neochrání). A co soudit i ty, co tím kliknutím podporují porušování Listiny základních práv a svobod, co je brát jako organizovanou skupinu, tam jsou tresty vždy vyšší? Zatím padají jen podmíněné tresty, viz třeba zde.
A komentátorovi Koreckému k jeho titulku, "Do paragrafů vše nenacpete“. Squaterství v paragrafech je, jde o závažné porušení Listiny základních práv a svobod. Jinými slovy, squatteři porušují něčí základní právo a svobodu. A k této závažnosti by měly přihlédnout soudy a přiklonit se k nepodmíněným trestům.
A máte tu vpravo i anketu.

Autor: Pavel Pokorný | pátek 4.3.2016 10:28 | karma článku: 37.63 | přečteno: 1411x

Další články blogera

Pavel Pokorný

Státní zdravotní pojištění hradí jen některou léčbu...

V dnešní MF Dnes je velký článek, jak VZP odmítá uhradit pacientovi velmi drahou biologickou léčbu za měsíčně kolem 100 tisíc a odkazuje se na závaznou vyhlášku, podle které existuje levnější verze léčby chemoterapií.

18.10.2017 v 10:41 | Karma článku: 10.68 | Přečteno: 485 | Diskuse

Pavel Pokorný

Naše sekundové a minutové dálnice

Jedu včera odpoledne z Prahy po dálnici D1 a pak na České Budějovice silnicí E55 krátce přerušovanou staveništěm zvaným dálnice D3. A míjím v opačném pruhu popojíždějící a stojící auta vracející se z prodlouženého víkendu.

2.10.2017 v 9:21 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 399 | Diskuse

Pavel Pokorný

Škodí nám Česká národní banka?

Děkan ekonomické fakulty Tomáš Munzi se 8. září vyjadřoval v článku v MF Dnes kriticky k činnosti České národní banky (ČNB) a v té souvislosti o tom, kdy doženeme zbytek Evropy v platech.

18.9.2017 v 10:30 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 698 | Diskuse

Pavel Pokorný

Já chtít vydat Babiš

Dostaly se mi v letadle do ruky Lidové noviny, kde je článek Tomáše Hlaváče k otázce vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Pokud vycházím z článku, tak žádost o vydání byla psána česky, ale někým, kdo není plně gramotný.

6.9.2017 v 10:27 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 1683 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Nepolitický blog: volby v bačkorách

Jsem nachcípaná, chytla jsem to od manžela. Oba ucpané nosy, kapesníky kam se podíváš. Ale volby jsou tu (opět) jako každé volební období. Tak se dáme do gala - tepláky, pantofle, občanky. A kapesníky.

20.10.2017 v 15:45 | Karma článku: 4.94 | Přečteno: 102 | Diskuse

Milan Šupa

Pryč se vší duchovní leností a škodlivým klamem jisté spásy!

Krásné řeči křesťanských církví o všechno odpouštějící Lásce Stvořitele, která se za nás obětovala na kříži a kterou stačí pouze přijmout a budeme spaseni jsou omylem!

20.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Jana Slaninová

Síla těch slabých

Slabí jedinci mají neuvěřitelnou sílu. Ve snaze přidržet se silnějších jsou houževnatí, vytrvalí a neobyčejně zdatní. Topící se jedinec dokáže utopit i zdatného plavce. A pak že slabost není síla.

20.10.2017 v 13:33 | Karma článku: 8.45 | Přečteno: 198 | Diskuse

Martin Faltýn

Ahoj. Koho volíš?

S touhle otázkou se na mne před chvílí obrátil jeden kamarád. Je to dobrý kamarád a mám ho rád. Ale ani on se nedočkal ode mne potřebné odpovědi. Proč?

20.10.2017 v 12:21 | Karma článku: 16.94 | Přečteno: 644 | Diskuse

Marek Renda

Kdo podpoří Orbána?

Viktor Orbán vyhlásil obranou válku maďarského národa proti koalici Sorose, EU a islámu a vyzval ostatní evropské národy, ať se připojí. Pokud to chceme udělat, musíme volit vhodné strany.

20.10.2017 v 10:27 | Karma článku: 11.65 | Přečteno: 183 |
Počet článků 266 Celková karma 15.62 Průměrná čtenost 2476

Další blogy na Myriáda.czSkutečnosti.cz.
Moje ankety na BlueBoard.
Dělám desítky let do počítačů, zájmově i profesně. Mám rád knihy a staré olejomalby. Jezdím na kole a moto. Ve skutečnosti vypadám lépe, než na foto.
   Počitadlo od 16.12.2008.
Translate my blogs by Google Translator, click on the flag.
Použité clipart Microsoft Office, © ZONER software nebo vlastní.

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.