Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byty pro bezdomovce?

17. 07. 2014 19:14:41
Zjistil jsem, že jsem byl podle nějakého koordinátora Miloty roky bezdomovec a nedůstojně bydlel. Můžete mě opožděně litovat, že se o mě tehdy stát nepostaral a nedal mně sociální byt, jejichž stavbu plánuje vládnoucí ČSSD.

V pondělní MF Dnes byl článek s nějakým Milotou, koordinátorem pro sociální bydlení. V článku Milota sděluje, že bezdomovec je ten, kdo nemá svou kuchyň, své sociální zařízení či nájemní smlouvu.
Bydleli jsme kdysi přes rok na ubytovně, kde byla společná kuchyňka a každý tam měl svou skříňku (nebyla to naštěstí kuchyň ruského typu, kde máte větší místnost, uprostřed kamna a na nich hrnce zamčené visacími zámky), tedy podle Miloty jako bezdomovci. A pak jsem kdysi bydlel pár měsíců na Václaváku bez nájemní smlouvy, kde zase nebyla koupelna, a chodili jsme se koupat do lázní Koruna. Tedy opět jako bezdomovec. A pokud máte pronajat jeden pokoj v bytě 3+1, jste také bezdomovci? I tak jsem jeden čas vegetoval.
Jste v tomto případě bezdomovci nebo jste prostě ti, co nemají na lepší bydlení peníze, či vám takové bydlení vyhovuje a peníze dáváte na jiné věci?

V USA prý zjistili, že aby se člověk mohl odrazit ode dna, že musí důstojně bydlet a ne jako bezdomovec, tedy musí mít tu vlastní kuchyň, sociální zařízení (dodávám s teplou vodou). Pak prý začne se sebou něco teprve dělat. A tedy podle USA startovací byty na 2 roky nestačí, za 2 roky se prý důstojnost nezíská.
Ekonomika USA a společnost je úplně někde jinde, USA se budovaly stovky let. A standardy domů v USA jsou také úplně jiné, než u nás. Co je v USA důstojné bydlení, to asi nebude důstojné u nás. Kdo by chtěl bydlet v dřevěném domě, který se musí lakovat, možná i se štěnicemi za tapetami?

Já bych řekl, že v Rakousku se startovací byty na 2 roky osvědčily, kdo chtěl, ten se nastartoval.

Tedy podle vzoru USA bude u nás také nutné stavět sociální byty, aby sociální případy měly roky čas se důstojně vyrovnat se svou sociální situací, protože ty 2 roky startovacích bytů nestačí.

Je u nás nedostatek bytů? Podle mě ne, spousta bytů je volných, i domy jsou ke koupi za cenu bytů. Volné jsou i byty v bývalém východním Německu. Stačilo, kdyby je stát vykoupil, a má je hned. Obávám se, že ne vždy půjde o "důstojné bydlení". Pro někoho je asi důstojné bydlení takové, že se nemusí o nic starat a může se vyrovnávat se svou sociální situací. Otočí kohoutkem a ona teče teplá i studená voda, vypustí vodu z umyvadla, spláchne záchod a ono to někam odteče, zapne televizi do zásuvek, ona začne hrát. A kdo že to zajistí? No přece stát, aby měl nájemník sociálního bytu čas na vyrovnání se se svou sociální situací a nemusel nic řešit ohledně bydlení.

Startovací byty či sociální byty má smysl stavět pouze tam, kde je práce a hlavně, kde bude práce i tehdy, když skončí úlevy investorům. Jak dlouho bude práce v Kolíně v automobilce? Co když se Korejci seberou a odejdou do jiné země, kdo by ta auta pořád kupoval?

Stavět sociální byty pouze v Praze? Pak nejlépe u metra, aby nemuseli budoucí nájemníci sociálních bytů jezdit dlouho do práce či na Úřad práce pro dávky? Za levné byty v centru Paříže občas stávkují i mladí Francouzi. Kolik je v Praze takových míst na stavbu? Obávám se, že žádné. Že by stát nějaké pozemky koupil a natáhnul k nim metro? Nebo začal pozemky na sociální byty vyvlastňovat? Jak dlouho se jede z jednoho okraje Prahy na druhý, třeba z Horních Počernic do Jinonic, není to nedůstojně dlouhá doba na dojíždění? A nebylo by krásné, mít sociální bydlení v centru Prahy? Proto přece musí hlasovat každý, kdo neplatí daně z příjmů.

Kde na sociální byty vzít peníze, když se stát potácí v dluzích. A dalšími výdaji mu hrozí krach, kdy nebudou peníze na dávky, důchody, školy, policii, mzdy státním zaměstnancům. Bude nám to pak vše platit EU, která nyní dává ze stejných důvodů peníze do pásma Gazy?

Nápadů se dá vymyslet spoustu, tunel pod Alpami do Itálie či jen tunely pod Prahou, průprav Dunaj-Labe-Odra, osídlení Měsíce a Marsu, olympiáda v Praze. Jenže pořád je tu někdo, kdo chce za svou práci peníze, tedy i za stavbu těch sociálních bytů. Nebo že by je zadarmo stavěli ti, co v nich budou v budoucnu bydlet? Opravdu si nepřinesou omluvenku od lékaře, že je bolí záda? A povinná práce v nezaměstnanosti je podle našeho Ústavního soudu nedůstojná.

A co imigranti? Postaví se z našich daní sociální byty a najednou tu budeme mít spoustu sociálních imigrantů také požadujících důstojné bydlení a čas na vyrovnání se se sociální situací?

Nikdo nikomu nebrání být sociální. Může si na to i půjčit.
Pokud se ale stát potácí dluzích, nemůže dluhy nadále zvyšovat dalšími výdaji, musí je snižovat. Pak by ten krach a rozpad českého státu nebyl do mnou předpokládaných 200 let, ale dříve, jak mi ostatně psala většina diskutujících v jedné diskuzi.
A sociální stát v dluzích doporučuji opustit a vystěhovat se, nejlépe na ostrovní stát typu Velká Británie, Nový Zéland, Malta.

Autor: Pavel Pokorný | čtvrtek 17.7.2014 19:14 | karma článku: 20.37 | přečteno: 1116x


Další články blogera

Pavel Pokorný

Kontrolovat lékaře jako kamioňáky?

Lékař Pavel Pafko píše v dnešní MF Dnes o přesčasech lékařů, že se kvůli nedostatku lékařů zavírají oddělení. A v článku uvádí, že kamioňák má povinné bezpečnostní přestávky a že při jejich nedodržování je sankcionován.

10.4.2018 v 10:03 | Karma článku: 12.77 | Přečteno: 675 | Diskuse

Pavel Pokorný

Name a no name kandidáti na prezidenta

Zabývat se neznámými = no name kandidáty na prezidenta, které zná úzká skupina lidí, či je lidé neznají vůbec, nemá smysl. Kdyby za něco stáli, víme o nich dříve. Kdo třeba zná současného předsedu Akademie věd?

11.1.2018 v 9:59 | Karma článku: 10.41 | Přečteno: 556 | Diskuse

Pavel Pokorný

Soukromí × bezpečí

Přečetl jsem narychlo knihu Akta Snowden novináře Luke Hardinga. V knize se můžeme dočíst, že jako se kdysi pálily knihy, dnes se ničí – pálí pod dohledem úřadů počítače, mechanicky a pak ve speciální "mikrovlnce". A co ještě?

9.11.2017 v 10:37 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 294 | Diskuse

Pavel Pokorný

Státní zdravotní pojištění hradí jen některou léčbu...

V dnešní MF Dnes je velký článek, jak VZP odmítá uhradit pacientovi velmi drahou biologickou léčbu za měsíčně kolem 100 tisíc a odkazuje se na závaznou vyhlášku, podle které existuje levnější verze léčby chemoterapií.

18.10.2017 v 10:41 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 562 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Kroupa

O tom, co v ní nacházím, o tom, k čemu mě vede, o tom, že zůstávám hříšným chlapem…

Vedla mě k ní trochu náhoda, trochu věkem probuzená touha po poznání a hodně veliká touha po pochopení spousty věcí, včetně sebe sama. Zatím nevím, jestli poznám a už vůbec nevím, jestli pochopím...

20.9.2018 v 11:15 | Karma článku: 9.17 | Přečteno: 296 | Diskuse

Karel Ryšán

Ostuda, kterou se ještě chlubíme

Chlubit se něčím neslušným, špatným, nebo kriminálním, je projev psychické poruchy, pokleslé inteligence nebo puberťácké touhy pro zviditelnění. Jenže ono to začíná být běžné i mezi dospělými, rozumnými lidmi.

20.9.2018 v 8:57 | Karma článku: 26.67 | Přečteno: 1251 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Tak Český slavík letos nebude

Nad českou kotlinou se rozprostřel závoj chmur a beznaděje. Co jsou volby do Senátu, zastupitelstev atd. proti možnosti opět hodit hlas svému milci z obrazovky.

20.9.2018 v 8:52 | Karma článku: 21.83 | Přečteno: 781 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Hrůzné pokračování hrůzného příběhu

Lidsky nejhorší na tom bylo, že ráno jel do nedalekého obchodního centra nakoupit – a večer měl pohřeb. Jenom proto, že si sedmnáctiletý Arab usmyslel, že toho Izraelce zavraždí. Ariho Fuldu, otce čtyř dětí.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 30.35 | Přečteno: 763 | Diskuse

Jan Bartoň

Deklarace OSN o migraci může dramaticky změnit právní rámec ilegální migrace

Poslanecká sněmovna se zabývala přijetím padesáti sirotků a pro jejich přijetí na návrh TOP 09 bylo třicet jedna poslanců. K migračnímu paktu připravovaném na půdě OSN se sněmovna nevyjádřila.

20.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 39.12 | Přečteno: 1631 | Diskuse
Počet článků 269 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2473

Další blogy na Myriada.cz.
Moje ankety na BlueBoard.
Dělám desítky let do počítačů, zájmově i profesně. Mám rád knihy (staré sci-fi) a staré olejomalby. Jezdím na kole a občas na moto. Ve skutečnosti vypadám lépe, než na foto.
   Počitadlo od 16.12.2008.
Translate my blogs by Google Translator, click on the flag.
Použité clipart Microsoft Office, © ZONER software nebo vlastní.

 

Najdete na iDNES.cz