Přestanou se dávat trestné body za rychlou jízdu?

10. 06. 2011 10:17:12
Policie nadále neumí vykonávat svou práci, označit pachatele a odebrat body. Lidé se vymlouvají na osobu blízkou, policie chce měnit zákony, ale stále jí uniká jedna věc, na co pak je bodový systém?

V dnešní MF Dnes redaktor Švec dostal velký prostor k tomuto tématu. Já se k tomu vyjadřoval v blogu v říjnu 2010 (viz odkaz).

V článku píše, že v Praze strážníci hází 3/4 přestupků do koše kvůli nejasnosti snímku z kamery. Pokud je to pravda, není to na trestní oznámení? To jako naši policisté mohou přestupek likvidovat házením do koše, i když znají číslo auta? Neboli dovolují, aby nás ohrožovali stále stejní, ale nerozeznatelní nezodpovědní řidiči?

Jenom zopakuji věci z minulého blogu. V článku píše redaktor Švec: "Řídila osoba blízká, platí majitel". A hned další řádek: "pokutu platí vlastník". A když se podíváte na techničák, máte tam provozovatele. Má v tom redaktor Švec jasno? Auto většinou vlastní oba manželé a rozhodně není určeno, kterou konkrétní část kdo vlastní, třeba že manžel motor a manželka kufr. To snad chápe každý, i policie a poslanci. Tedy osoba blízká je většinou i majitel auta. Stát si to zjednodušuje a při registraci odmítá řešit majitele auta a zapíše jako provozovatele toho, kdo tam z majitelů přijde. Ale lidé mají většinou rodiny.

Předpokládám, že i poslanci mají rodiny a rodinná auta, u kterého je poslanec uveden jako provozovatel. A zatímco je v Praze v parlamentu, využívá ho celá rodina. Pak mu přeji příjemnou zábavu, až přijde pokuta a bude zjišťovat, kdo kdy s autem jel. Zavede si poslanec knihu jízd? Na tu mu bude rodina zvysoka kašlat. Dá do auta GPS? K ničemu, to by si tam musel dát tajnou kameru. Nedá rodině klíčky? Ale auto není jen jeho, nemůže bránit manželce jet se svým autem a dělat z ní nějakou druhou kategorii, která bude hlásit, kde a kdy s autem byla. A když si zletilé dítě půjčí auto a nikomu to neřekne? Aspoň u nás doma se to neřešilo, kdo potřeboval, jel.

Knihu jízd nemusíte vést ani pro finanční úřad (v případě paušálu), tak jí zavedeme kvůli policii znovu? A co zavést knihu chůze?

Vymýšlíme další zákon, protože policie neumí najít pachatele. Máme snad zákon, který praví, že policie zjišťuje pachatele trestné činnosti. Jenže policie nyní navrhuje zákon, že jí to má zjistit provozovatel auta. Tedy policie bude mít po přijetí zákona méně práce, snížíme jí rozpočet?

Pokud se něco řeší novým zákonem, podívejme se na to z druhé strany. V České republice je zákonů moc a schvalují se stále nové, lidé nemohou mít o všech přehled (viz i ty články redaktora Švece) a jsou snadněji kriminalizováni.
Že to tak mají v Nizozemsku? I poslední občan tohoto státu chápe, že Nizozemsko a Česko je úplně něco jiného. Mají tam určitě v rodině více aut, každý jezdí se svým. Mají tam také takový právní chaos, korupci a takové bezohledné řidiče? Tedy srovnávat Nizozemsko a Česko pouze v jedné věci je nesmysl. Proč třeba poslanci nepřijmou zákon, že platy musí odpovídat platům v Nizozemsku?

Rodina má být základ státu. Proč někdo navrhuje zákony, které jsou proti rodině? Proč by měla rodina řešit to, co není schopna vyřešit policie s celým aparátem? Co na to senátoři KDU-ČSL?

Redaktor Švec cituje poslance Béma, který to vidí tak, jako já, cituji: "Policie musí mít nástroje, aby byla schopna přestupky řešit, a ne je odkládat". A má mě zajímat, že má policie nekvalitní snímky?
Dovoluji si upozornit, že v USA mají u hranic s Mexikem kamery, které snímají obličeje řidičů a porovnávají je s databází vydaných dokladů. Pokud obličej řidiče není rozpoznán, auto je zastaveno polici a zkontrolováno. To je odpověď i na to, že pražští řidiči používají u radarů tmavé brýle.
Řidič překročí rychlost a bude sejmut kamerou. Počítač zjistí, že fotografie je čitelná (budou poznatelné hlavní rysy obličeje), následně pošle dopis s pokutou. Pokud nebude obličej rozeznatelný, policie dostane číslo a pozici řidiče a zastaví ho. A za ty brýle mu dá pokutu na horní hranici.
A že policie nemá takové kamery? Ujišťuji vás, že naši lékaři používají úplně stejné přístroje, jako třeba v USA, i když mají mnohonásobně nižší příjmy za lékařské výkony. Když si musí poradit lékaři, kdy jde o životy, musí si poradit i policie.

A uvažoval někdo z poslanců o funkci bodového systému? Na co ho budeme mít? Jak budou postiženi bezohlední řidiči (poznáte je tedy také podle těch černých brýlí), kteří nepatří na silnici? Zaplatí pokutu a budou jezdit dál? Neměl by zákon označovat problémového řidiče a ne rodinu?
Přestanou se dávat trestné body za rychlou jízdu?

Odkazy:
http://pavelpokorny.blog.idnes.cz/c/159207/Kdo-je-majitelem-auta-aneb-ci-je-auto-nase.html
Petr Švec, 3 články, MF Dnes, 10. 6. 2011

Autor: Pavel Pokorný | pátek 10.6.2011 10:17 | karma článku: 13.09 | přečteno: 1420x

Další články blogera

Pavel Pokorný

Boeing 737 MAX a "zapínači" autopilotů

Pustil jsem si videa o leteckých nehodách. V jedné epizodě šlo o selhání autopilota, to mě zaujalo, neboť se stále nedořešila vadná čidla na Boeing 737 MAX. A čím déle jsem seriál sledoval, tím více mi připomínal současné nehody.

18.4.2019 v 10:30 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 629 | Diskuse

Pavel Pokorný

Autoškoly, havárie, samořiditelná auta + Boeing 737 MAX

Podle médií způsobí nejvíce nehod mladí řidiči do 5 let po získání řidičáku. Neměly by být zkoušky na řidiče přísnější? V MF Dnes 10. 4. 2018 se psalo, že v Ostravě údajně „šikanují“ uchazeče o řidičák.

16.4.2019 v 11:20 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 384 | Diskuse

Pavel Pokorný

Jak předjíždět na českých silnicích?

Kdysi za starověku, když ještě kněžna Libuše měla jezdit po polních cestách za Přemyslem, se formovaly cesty našimi kraji. A protože někde rostly lesy, někde byla políčka, klikaté potoky, byly i cesty klikaté. A klikaté i zůstaly.

5.4.2019 v 10:34 | Karma článku: 36.26 | Přečteno: 3377 | Diskuse

Pavel Pokorný

Dluhy se nesplácí?

Proč úlevy dlužníkům? Protože tvrdí, že kdyby spláceli, že by ze zbytku příjmů nemohli "důstojně" žít"? Takových je, co nežijí "důstojně", mají staré auto, starý dům, neznačkové oblečení, nejezdí k moři, nechodí do restaurací!

21.1.2019 v 9:51 | Karma článku: 36.22 | Přečteno: 1801 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Libor Popovský

Španělsko: Raketový vzestup kriminality migrantů

Článek Soerena Kerna "Spain: Surge in Migrant Crime", který vyšel 20. května 2019, přeložený mnou a paní Helenou Kolínskou.

18.6.2019 v 9:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 16 | Diskuse

Petr Altman

Recept na dvojí kvalitu (obalů) potravin

Paní komisařka Jourová strávila podle svých vlastních slov posledních 5 let tím, co jsme my doma vyřešili bez nutnosti létat každý týden do Bruselu...

18.6.2019 v 8:39 | Karma článku: 8.74 | Přečteno: 249 | Diskuse

Michal Konečný

Ta dnešní mladá generace je hrozná.

Kritizovat mladou generaci je sport, kterým lidstvo žije už statisíce let. Když opictvo slezlo se stromů a posléze vzalo do ruky klacek, generační rozdíly moc nevznikaly. Syn i vnuk uměli totéž, co otec a děda.

18.6.2019 v 8:06 | Karma článku: 7.39 | Přečteno: 149 | Diskuse

Jan Ziegler

Mariánský sloup znovu ozdobí Staroměstské náměstí

A to nenávistníkům navzdory. Nechápu, proč některým lidem vadí Mariánský sloup na pražském Staroměstském náměstí. Daleko horší je pamětní deska náboženskému fanatikovi Janu Želivskému na Staroměstské radnici.

17.6.2019 v 16:59 | Karma článku: 31.94 | Přečteno: 1334 | Diskuse

Jita Splítková

Mariánský sloup jako zdvižený prostředníček

Tak to tu opět máme – snahy o obnovení sloupu hanby. Kdo soudný by chtěl mít v centru svého hlavního města symbol ponížení, zastrašování, utlačování, okradení, poněmčování - ale i kolaborace a lokajství? Proč neobnovovat?

17.6.2019 v 14:58 | Karma článku: 29.63 | Přečteno: 846 |
Počet článků 281 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2437

Další blogy na Myriada.cz.
Moje ankety na BlueBoard.
Dělám desítky let do počítačů, zájmově i profesně. Mám rád knihy (staré sci-fi) a staré olejomalby. Jezdím na kole a občas na moto. Ve skutečnosti vypadám lépe, než na foto.
   Počitadlo od 16.12.2008.
Translate my blogs by Google Translator, click on the flag.
Použité clipart Microsoft Office, © ZONER software nebo vlastní.

 

Najdete na iDNES.cz