Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Squateři a „Centrum Klinika“

4. 03. 2016 10:28:27
V dnešní MF Dnes je článek komentátora Miroslava Koreckého: "Případ Klinika. Do paragrafů vše nenacpete", kde se píše o údajném rozporu "práva na majetek" a o "nedotknutelnosti obydlí" a zmiňují se squateři.

V zákonech jsou důležitá pořadí paragrafů, obecně textů. Nemohu uplatňovat svůj nárok, pokud se vylučuje s předchozím textem. Právo na majetek je v Listině základních práv a svobod (= zákon č. 2 České republiky, dále jen Listiny) uvedeno před právem na obydlí. Je to logické, když byste neměli právo na majetek, nebylo by ani vaše obydlí, tedy by nebylo co chránit.
Sqauter se nemůže cítit být chráněn textem Listiny o „nedotknutelnosti obydlí“, pokud tím porušuje předchozí text Listiny a zároveň ten samý text Listiny, kterým se možná squateři také hájí.
Obsazováním cizích bytů a domů se myslím stávalo jeden čas ve Velké Británii. Lidé odjeli na dovolenou a po návratu našli obsazený byt, dům „tlupou“ cizích lidí, která možná i mávala nějakým papírem, že má nájemní smlouvu. A policie tehdy někdy doporučila majitelům se obrátit na soud. Za jak dlouho se u soudu domohli svých základních práv, „my home is my castle“?
Squater dělá něco, co by určitě nechtěl, aby se stalo jemu. Ale to se samozřejmě našemu squaterovi stát nemůže, on většinou nevydělává, žije z něčích peněz u někoho, obvykle u rodičů, kteří mu jeho pokojíček a počítač s Facebook ochrání.
Představte si, že squatery napodobí imigranti, což se tak trochu děje v přístavu Calais ve Francii. Přijdete na víkend na chalupu, chatu a najdete tam squatery, například imigrantskou velkou rodinu nebo skupinu mladých cizinců, a budou vám tvrdit, že je naše vláda pozvala. Možná budou také mávat nějakým papírem, že jim nějaké „centrum“ zprostředkovalo ubytování ve vaší chalupě, chatě. Zavoláte polici a dál? Bude chtít být policie ve zpravodajství, jak „vynáší malé děti na mráz“ a řešit, kam s nimi? Možná vás policie odkáže na soud, protože jak zjistí na místě neplatnost nájemní smlouvy? A když začnete squatery násilně ze svého majetku vyhazovat (pokud budete silnější), zavolají na vás polici oni, protože se budou domnívat, že jsou ve vašem obydlí legálně (na pozvání vlády). Možná se také squateři na Žižkově domnívají, že zákony neporušují. A když jim odpojíte svou elektřinu, vodu, plyn, tak vás možná zase někdo zažaluje a bude požadovat o „uvedení v původní či pokojný stav“.
Já si nemohu pomoci, ale ty squaterské komunity, kdo to je? Většinou jde o „holé zadky“, které nejsou schopni peníze vydělat, tak se musí uchylovat k porušování zákonů, dokonce i k porušování Listiny. Pokud mají vybudovanou nějakou komunitu, tak proč se ta komunita nesloží na nájem nějaké budovy. Jenže dnes se za „komunitu“ vydávají „přátelé“ na Facebook, kteří kliknou a myslí si, že kliknutím podpořili „dobrou věc a zachránili svět“. Že by klikli na internetové bankovnictví a poslali peníze, to ani náhodou. No, možná by poslali DMS z paušálu placeného rodiči.
V článku se píše, že „Kliniku“ podpořila třicítka spisovatelů a neziskovek? Jak, kliknutím na něco nebo vyjádřením se novinářům? Kolik lidé je nepodpořilo?
Pokud někdo způsobí škodu nad 5 000 Kč, jde o trestný čin. Jak by se líbilo squaterům rozhodnutí soudu, které by je za trestný čin squaterství nepodmíněně odsoudilo, dům má určitě větší cenu a oni se ho přece zmocnili. A z toho trestu by vyplývalo vyhození ze školy, nemožnost získání určitého zaměstnání, nemožnost získání zbrojního průkazu (viz další článek v dnešní MF Dnes o tom, jak poslanci zbrojí, asi jim došlo, že zákony, které schvalují, je neochrání). A co soudit i ty, co tím kliknutím podporují porušování Listiny základních práv a svobod, co je brát jako organizovanou skupinu, tam jsou tresty vždy vyšší? Zatím padají jen podmíněné tresty, viz třeba zde.
A komentátorovi Koreckému k jeho titulku, "Do paragrafů vše nenacpete“. Squaterství v paragrafech je, jde o závažné porušení Listiny základních práv a svobod. Jinými slovy, squatteři porušují něčí základní právo a svobodu. A k této závažnosti by měly přihlédnout soudy a přiklonit se k nepodmíněným trestům.
A máte tu vpravo i anketu.

Autor: Pavel Pokorný | pátek 4.3.2016 10:28 | karma článku: 37.63 | přečteno: 1403x

Další články blogera

Pavel Pokorný

Kdo z vlády má psychopatické rysy?

V MF Dnes byl 19. dubna 2017 článek, kde se psycholog Radek Ptáček vyjadřoval k psychopatům a redaktorka Suchá ho provokovala otázkou, jak je to s členy vlády. Podle Ptáčka jsou ve vládě nejméně 3, kteří psychopatické rysy mají.

24.5.2017 v 10:38 | Karma článku: 14.10 | Přečteno: 959 | Diskuse

Pavel Pokorný

Kuřáci smrděli, smrdí a budou smrdět

Zákaz kouření v hospodách bych neřešil. Pokud někomu zakouřená hospoda vadí, tak si do ní nesedne, má volbu, a nechal bych trh, ať rozhodne, zda majitel hospody kouření zakáže či ne. Jiné ale je, když "tržní" volba není.

11.12.2016 v 8:27 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 1529 | Diskuse

Pavel Pokorný

Senátor Bublan mluví o naschválu obchodníků

Senátor Bublan asi nyní žije dlouho mimo realitu a předpokládám, že nikdy nepodnikal. Proto se v MF Dnes 25. 10. 2016 senátor Bublan diví, že sice prodej o svátcích zákonem zakázali, ale lidé do práce stejně někde půjdou.

27.10.2016 v 12:38 | Karma článku: 29.45 | Přečteno: 994 | Diskuse

Pavel Pokorný

Demokracie po česku?

Málokdy se lidé shodnou nebo se dokonce shodnou nechtějí. Proto ve volbách nevítězí strany-hnutí tak, že by získaly více než 50 % hlasů, aby tak mohly „pohodlně“ prosadit svůj volební program. V Česku se navíc úspěch neodpouští.

11.10.2016 v 10:51 | Karma článku: 22.43 | Přečteno: 727 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Pindalínismus Obecný: nejrozšířenější nemoc v ČR

Pindalínismem začínáme trpět už jako děti. Je to virus, který u někoho propukne ve zcela rozvinutou a bující nemoc, která čím více je pindáno, nabývá na síle.

23.6.2017 v 11:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Olga Pavlíková

Macron je služebník zla

Jestli je jím vědomě, nebo to ještě neví, nevím ani já. Každopádně, namísto aby se na začátku své nečekané hvězdné kariéry staral o průšvihy ve své zemi, na summitu v Bruseli zuřivě vycenil tesáky na východoevropské země.

23.6.2017 v 11:33 | Karma článku: 21.84 | Přečteno: 264 | Diskuse

Památník Lidice

Báseň zkomponovaná u příležitosti 75. výročí vypálení Lidic

Paní Jarmila Pacholíková složila u příležitosti 75. výročí vyhlazení obce Lidice dojemnou báseň, o kterou se s Vámi chceme podělit.

23.6.2017 v 9:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Jiří Mitáček

Jaký jsi přechodec, čtenáři….?

Pokládám tuto kontroverzní otázku záměrně. Zamysleli jste se někdy nad svým chováním, jako účastník na provozu na pozemních komunikací, třeba i při obyčejném přecházení? Nepotřebujete, proč?? Máte přeci přednost a basta.

23.6.2017 v 9:29 | Karma článku: 9.51 | Přečteno: 199 | Diskuse

Klára Dvořáková

Já samec - povídka

Když si chlap umane, že je samec a žádné důkazy k tomu nepotřebuje. Varování: Valná část povídky se odehrává na pánských záchodcích reprodukční kliniky...

23.6.2017 v 8:31 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 286 | Diskuse
Počet článků 261 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2497

Další blogy na Myriáda.czSkutečnosti.cz.
Moje ankety na BlueBoard.
Dělám desítky let do počítačů, zájmově i profesně. Mám rád knihy a staré olejomalby. Jezdím na kole a moto. Ve skutečnosti vypadám lépe, než na foto.
   Počitadlo od 16.12.2008.
Translate my blogs by Google Translator, click on the flag.
Použité clipart Microsoft Office, © ZONER software nebo vlastní.

 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.